62. izredna seja

Državni zbor

23. 2. 2021

Transkript seje

Spoštovani kolegice poslanke in kolegi poslanci, gospe in gospodje!

Začenjam 62. izredno sejo Državnega zbora, ki je bila sklicana na podlagi drugega odstavka 20. člena, drugega odstavka 58. člena, drugega odstavka 60. člena ter 93.a člena Poslovnika Državnega zbora in na podlagi odločitve Kolegija predsednika Državnega zbora, sprejete na 95. seji 19. 2. 2021.

Obveščen sem, da se današnje seje ne moreta udeležiti naslednji poslanki in poslanci: Nataša Sukič do 16.30, Tina Heferle od 14.30 do 16. ure, Igor Zorčič do 16.30, Primož Siter, mag. Branislav Rajić do 18. ure, Matjaž Nemec do 16. ure, Jani Prednik do 15. ure ter Marko Koprivc do 15. ure.

Do roka, ki ga je na podlagi tretjega odstavka 93.a člena Poslovnika Državnega zbora določil Kolegij, je sodelovanje na seji izven sedeža Državnega zbora z uporabo aplikacije za sejo na daljavo najavil poslanec dr. Matej Tašner Vatovec.

Na sejo so bili vabljeni predsednik Vlade Ivan Janez Janša, kandidat za ministra Janez Poklukar ter predstavniki Vlade. Vse prisotne lepo pozdravljam!

V skladu z drugim in četrtim odstavkom 93.a člena Poslovnika Državnega zbora dnevni red seje Državnega zbora na daljavo določi Kolegij predsednika Državnega zbora s sklicem, zato o njem ne bomo glasovali.

Prehajamo na 1. TOČKO DNEVNEGA REDA – PREDLOG KANDIDATA ZA MINISTRA ZA ZDRAVJE.

Predsednik Vlade Ivan Janez Janša je Državnemu zboru na podlagi prvega odstavka 112. člena Ustave Republike Slovenije ter 229. in 234. člena Poslovnika Državnega zbora predlagal, da za ministra za zdravje imenuje Janeza Poklukarja.

Za dopolnilno obrazložitev predloga dajem besedo predsedniku Vlade Ivanu Janezu Janši.

Izvolite.

Hvala lepa za besedo. Spoštovani visoki zbor!

Za novega ministra za zdravje v Vladi Republike Slovenije predlagamo gospoda Janeza Poklukarja. Janez Poklukar je zaključil študij medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani. Njegovo prvo delovno mesto je bila Splošna bolnišnica Jesenice. Tam je v začetku leta 2013 postal tudi predstojnik Oddelka za interno medicino, kjer je bil odgovoren za organizacijsko, strokovno pa tudi poslovno vodenje oddelka. Že leto kasneje je postal vršilec dolžnosti in pozneje tudi direktor Splošne bolnišnice Jesenice. To bolnišnico je uspešno vodil vse do julija leta 2019. V tem času pa je uspešno zaključil tudi njeno sanacijo.

Avgusta leta 2019 je prevzel vodenje Univerzitetnega kliničnega centra v Ljubljani, to je naše največje zdravstvene ustanove. Tam se je soočil z zahtevnimi finančnimi zapleti in na sploh zahtevnim finančnim položajem bolnišnice, sanacijskimi postopki. Vzel jih je kot izzive. Tem izzivom so bili dodani tudi novi, ki so bili posledica naraščajoče epidemije koronavirusa.

Pod vodstvom Janeza Poklukarja je Univerzitetni klinični center z dobro organizacijo, sodelovanjem pa tudi s poznavanjem problematike uspešno omogočil zdravljenje največjemu delu obolelih za covidom v celotni državi in v desetih dneh je vodstvo Univerzitetnega kliničnega centra pod njegovim vodstvom uspelo zaključiti tudi obnovo prostorov oziroma dogradnjo prostorov, ki so se prej dograjevali že 12 let, in te prostore tudi v najbolj kritičnih trenutkih predati v uporabo.

Gospod Janez Poklukar je pri svojem delu postavil visoke standarde ter izkazal visoke vodstvene in strokovno kompetence, prav tako pa tudi odlično poznavanje slovenskega zdravstvenega sistema, njegove prednosti pa tudi pomanjkljivosti. Podrobneje se je kandidat predstavil na dolgem hearingu v delovnem telesu Državnega zbora, kjer je odgovarjal na številna vprašanja. Izzivi, ki so pred njim, so veliki in zelo zahtevni. Na tem mestu se mu tudi zahvaljujem, da je te izzive sprejel. Zahvaljujem se tudi vam, ker ste mu na matičnem delovnem telesu namenili veliko podporo.

O izzivih, ki njega, vlado pa tudi vse skupaj čakajo v nadaljevanju boja z epidemijo, pa nekaj več v nadaljevanju. Hvala lepa.

Hvala lepa.

V skladu z 230. členom Poslovnika Državnega zbora se je kandidat 17. februarja 2021 predstavil na seji Odbora za zdravstvo ter odgovarjal na vprašanja članic in članov odbora. Poročilo in mnenje odbora ste prejeli. Iz slednjega izhaja, da je bila predstavitev predlaganega kandidata ustrezna.

Poročilo Odbora za zdravstvo bo predstavil predsednica Anja Bah Žibert.

Izvolite.

Predsedujoči, hvala lepa za besedo.

Kot rečeno, je predsednik vlade Janez Janša predsedniku Državnega zbora Igorju Zorčiču 12. 2. 2021 posredoval predlog, s katerim je kot kandidata za ministra za zdravje predlagal Janeza Poklukarja. Janez Poklukar se je tako predstavil na Odboru za zdravstvo in odgovarjal na zastavljena vprašanja prisotnih poslank in poslancev. Predlagani kandidat je v uvodni predstavitvi poudaril, da bi bil sicer raje v ambulanti, vendar pa meni, da lahko na ministrskem položaju naredi še več za ljudi. Predstavil je svojo karierno pot in dejal, da se zaveda, da prihaja v najtežjih trenutkih slovenskega zdravstva. Zadnja leta so bila za izvajalca na področju zdravstva finančno težka, soočeni so bili z velikim pomanjkanjem kadra, vlaganja v infrastrukturo praktično ni bilo. Dnevno dogajanje pa zadnje leto narekuje še epidemija covid-19. Poudaril je, da mora zdravstvo temeljiti na močnem primarnem nivoju, zato je treba še naprej krepiti zdravstvene domove in njihove programe, referenčne ambulante in centre zdravja ter zagotavljati dodatne ukrepe na področju promocije zdravja. Preventiva morebiti po njegovem mnenju dostopna vsem.

Kot največji zdravstveni težavi je izpostavil starajočo se družbo in življenjski slog, zaradi katerega so v porastu srčno-žilne bolezni in rak. Prav zaradi prepočasnega odzivanje na staranje prebivalstva so se naši domovi za starejše spremenili v negovalne bolnišnice, ki pa ne dosegajo zadostnih standardov, zato bo treba na novo postaviti mrežo in koncept. Zaustaviti bo treba trend odhodov kadrov, zlasti medicinskih sester. Kadre v zdravstvu je treba načrtovati, za kar je treba imeti dolgoročno strategijo. Za primere kritičnih situacij moramo poenostaviti postopke tako imenovanega uvoza kadrov iz tujine. Poleg izboljšanja plač je za zdravstvene delavce treba vzpostaviti primerne delovne pogoje in jim omogočiti karierni razvoj. Poudaril je, da morajo biti javne zdravstvene službe jasno razmejene od zasebne dejavnosti. Koncesionarje na primarni in sekundarni ravni je treba vključiti v neprekinjeno zdravstveno varstvo. Poleg tega mora Agencija za kakovost v zdravstvu biti ena od prioritet Ministrstva za zdravje. Glede skrajševanja čakalnih vrst meni, da je treba odpraviti administrativne ovire pri napotnicah oziroma čakalnih seznamih, krepiti preventivo in uvesti prekomerno napotovanje na zdravstvene preglede. Sedanji sistem financiranja zdravstva ni vzdržen. Potrebe po zdravstvenih storitvah bodo vse večje, zato bo treba zagotoviti dodatne vire financiranja, tudi sredstva iz proračuna, definirati, kaj spada v osnovno zavarovanje in kaj dodatno, ter razmisliti o preoblikovanju dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Pomemben del zakonodaje, ki jo je treba spremeniti, je po njegovem mnenju zakon o dolgotrajni oskrbi. V večji meri je treba izkoristiti dostopne tehnologije, in sicer telemedicino, nadgraditi je treba elektronski zdravstveni karton in povezati informacijske sisteme različnih zdravstvenih izvajalcev.

Glede epidemije, ki je zadnje leto občutno zaznamovala življenje vseh, je mnenja, da sta še naprej potrebna velika previdnost pri sproščanju ukrepov ter nadaljnja solidarnost med ljudmi, saj virus ne izbira. Ob tem se je zahvalil zaposlenim v zdravstvu za trud in opravljeno delo ter pozval vse, da še naprej spoštujemo ukrepe, da se bomo lahko ob zadostni precepljenosti v doglednem času vrnili v normalno življenje.

Na skoraj 8-urni seji je predlagani kandidat na vsa postavljena vprašanja podal resnično izčrpne odgovore ter pri tem prisotne seznanil s svojimi stališči, pogledi in mnenji kot tudi s predlogi za ukrepanje na posameznih področjih delovanja v okviru ministrstva in širše.

Po končani predstavitvi je odbor sprejel mnenje, da je predstavitev Janeza Poklukarja kot kandidata za ministra za zdravje ustrezna.

Hvala lepa.

Prehajamo na predstavitev stališč poslanskih skupin.

Stališče Poslanske skupine Nova Slovenija – krščanski demokrati bo predstavil Jožef Horvat.

Izvolite, imate besedo.

Hvala za besedo, spoštovani gospod podpredsednik. Spoštovani predsednik vlade, spoštovani kandidat za ministra za zdravje gospod Janez Poklukar, drage kolegice in kolegi!

Predlog predsednika vlade, ki za ministra za zdravje predlaga gospoda Janeza Poklukarja, je Nova Slovenija na matičnem delovnem telesu podprla. Enako bomo poslanci Poslanske skupine Nova Slovenija – krščanski demokrati storili tudi na tej seji Državnega zbora.

Razlogov je veliko in so slovenski javnosti že poznani, zato vseh ne bom ponavljal. Kandidata odlikujejo vrednote, ki jih živi. Veseli nas, da je dostojanstvo vsakega človeka ena od njegovih najpomembnejših vrednot. Ima kolegialen, spoštljiv odnos do svojih sodelavcev, pri svojem dosedanjem delu pa se je pokazal kot odličen krizni manager.

Kolegice in kolegi, praksa je, da poslanske skupine ob imenovanju ministra za zdravje predstavijo, soočimo svoje poglede na razvoj zdravstvenega sistema. Naj bo to dovoljeno čisto na kratko tudi meni.

Zdravje je velika vrednota družbe. Posameznik je v središču zdravstvenega sistema in je odgovoren za zdrav način svojega življenja oziroma zdrav življenjski slog. Mi se zavzemamo za dvig zdravstvene ravni naših državljanov. Osnovna zdravstvena oskrba in preventivni ukrepi morajo biti dostopni vsem državljanom v času, ko jih potrebujejo, in ne smejo biti zgolj pravica na papirju. Zdravje namreč ne sme biti vprašanje prihodka. Nikogar, ki potrebuje pomoč, ne bomo pustili samega. Družba mora zaradi solidarnosti poskrbeti za bolne, invalide in vse, ki potrebujejo oskrbo.

Obstoječi zdravstveni sistem ne odgovarja več potrebam sodobne družbe tako na organizacijski ravni kot tudi glede načina financiranja, zato ga je treba posodobiti. Zavedamo se, da je to projekt celotne slovenske politike, časovno pa gotovo sega čez en mandat. Zagovarjamo javni zdravstveni sistem, ki temelji na solidarnosti in preglednosti, in omogočamo razvoj tudi zasebnega zdravstva. Zavračamo zastareli model monopolnega obveznega zdravstvenega zavarovanja, kjer se denar zavarovancev plansko razporeja izvajalcem zdravstvenih storitev. Podpiramo regulirano konkurenčnost na vseh področjih zdravstvenega sistema. Sodoben koncept zdravstvenega varstva na temelju kakovosti in varnosti za uporabnike zdravstvenega sistema postavlja v ospredje zdravje in izpodriva bolezen kot izhodišče. Za merilo naj sistemu zdravstvenega varstva služijo evropski standardi in evropsko primerljivi zdravstveni sistemi. Zagovarjamo široko in enakomerno dostopno mrežo primarnega zdravstva, s prosto izbiro zdravnika oziroma izvajalca zdravstvenih storitev. Mreža bolnišnic naj bo organizirana gospodarno in stroškovno racionalno. Zagovarjamo preglednost porabe javnih sredstev v zdravstvu. Da bomo lahko tudi v prihodnosti zaposlili usposobljen kader, moramo izboljšati privlačnost poklica negovalnega in drugega zdravstvenega osebja. Ljudje, ki skrbijo za druge, si zaslužijo, da jih cenimo in njihovo delo tudi ustrezno vrednotimo. Podpiramo vlaganje zasebnikov v zdravstveno infrastrukturo, ki na ta način znižuje materialne stroške države, omogoča večjo in kakovostnejšo ponudbo storitev, krajše čakalne vrste ter enakomernejšo dostopnost. Ločiti moramo med delom koncesionarjev v javni službi in delom čistih zasebnikov brez koncesije, ki omogočajo samoplačniške in nadstandardne zdravstvene storitve.

Digitalizacija odpira neslutene možnosti na področju zdravstva, tako v preventivi, kot pri zdravljenju. Prinaša kakovostno izmenjavo uporabnih zdravstvenih podatkov in povezuje različne ustanove ter medicinsko stroko pri celoviti obravnavi in kakovostnemu zdravljenju. Pojavljajo se nove oblike zdravljenja tudi s pomočjo sodobne tehnologije. Inovacije želimo izkoristiti tako, da bomo okrepili odgovornost, sodelovanje in preprečili zlorabe. Posameznik mora imeti vedno nadzor nad svojimi zdravstvenimi podatki. Etika na področju biogenetike in v zdravstvu je ključna. Uveljavljati je treba svobodno možnost ugovora vesti na različnih področjih zdravstva in farmacije. Slovenija zamuja z uvedbo sodobnega sistema dolgotrajne oskrbe. Nujna je vzpostavitev zavarovanja in učinkovite mreže ustanov za dolgotrajno oskrbo. V ta namen je potrebno zagotoviti javna sredstva in jih dopolniti z zasebnimi. Pri tem je treba slediti sodobnim trendom oskrbe starejših, ki ni omejeno zgolj na institucionalno oskrbo.

Na koncu bi se rad gospodu Janezu Poklukarju zahvalil, iskreno zahvalil za njegovo dosedanje veliko opravljeno delo. Vso srečo, gospod Poklukar, kmalu minister za zdravje. Hvala lepa.

Hvala lepa.

Stališče Poslanske skupine Stranke Alenke Bratušek bo predstavil Vojko Starović.

Izvolite.

Vojko Starović

Hvala za besedo, podpredsednik. Spoštovane poslanke in poslanci, spoštovani predsednik vlade!

Zdravje je univerzalna vrednota, človekova pravica ter najpomembnejši del blaginje vsakega posameznika. Če se tega doslej nismo zavedali, smo brez dvoma to spoznali v preteklem letu. Epidemija covida-19 je naša dosedanja prepričanja in način življenja dodobra pretresla, vrednoto kolektivnega zdravja pa postavila na pravo mesto. Ni države, ki ne bi zavoljo zdravstvenega varstva korenito posegla v naša življenja in kot prvo prioriteto postavila boj zoper trdovratni virus. Najpogosteje uporabljena beseda zadnje čase je najbrž covid-19, ki je prizadel prav vse. Še posebej zdravstvo, ki je imelo na žalost precejšnje težave že pred tem. V epidemiji so se te težave le povečale. Trenutna situacija v zdravstvu je težka, zlasti glede dostopnosti do zdravstvenih storitev, kar je ena od kritičnih točk našega zdravstvenega sistema. Čakalne vrste so enormne. Covid kriza je dodatno razgalila vse pomanjkljivosti trenutnega zdravstvenega sistema. Mnogi bolniki v obravnavo sploh ne stopajo. Število onkoloških diagnoz se je kot posledica neobravnave drastično zmanjšalo. Žal to ne pomeni, da je manj bolnikov z rakom, temveč da veliko obolelih ni odkritih, kar bistveno poslabša možnosti za njihovo ozdravitev. Kandidat za ministra je pred časom dejal, da nas čaka obdobje, polno nemogočih preprek. S tem se strinjamo tudi sami in se obenem sprašujemo, po kateri poti bo šla Slovenija, po kateri poti bo šel naš zdravstveni sistem. Ali po poti učinkovitega javnega zdravstva, ki bo dostopno vsem pod enakimi pogoji, ne glede na epidemijo? Ali po poti postopne privatizacije, katere nastavki so že postavljeni v nacionalnem razpisu za skrajševanje čakalnih vrst, ki predvideva financiranje vseh zdravstvenih izvajalcev, tudi zasebnikov iz našega skupnega denarja, brez kakršnihkoli meril in omejitev?

Za SAB je smer več kot jasna, to je učinkovito javno zdravstvo. Zato smo bili zelo veseli besed gospoda Poklukarja, ki je na Odboru za zdravstvo dejal, da nasprotuje privatizaciji javnega zdravstva in da je za zdravstvo treba jasno postaviti meje in da je dvoživkam v zdravstvu odklenkalo. Tega smo veseli, nismo pa prepričani, da mu bo v tej vladni koaliciji to dopuščeno in da bo v tem tudi uspel. V SAB upamo, da bo spoštovani kandidat naše zdravstvo popeljal po pravi poti, po poti dostopnosti, kakovosti in zdravstvene blaginje. Z znanjem, izkušnjami kot zdravnik, kot direktor najprej jeseniške splošne bolnišnice in sedaj UKC ima ustrezne predispozicije za uspešno vodenje in krmarjenje med vetrovi različnih smeri, katerih tarča je naše zdravstvo.

Mnoge stvari se na zdravstvenem ministrstvu leta in leta niso premaknile. Problemi, kot je na primer dolgotrajna oskrba, so se le kopičili. Naloga ni lahka. Novega ministra čaka očiščenje okostnjakov, mirjenje strasti pri usklajevanju različnih interesov in še novi izzivi. Ob tem bo moral prisluhniti tudi državljanom, stroki in politiki ter jasno opredeliti prioritete. V SAB v kandidata za novega ministra polagamo velike upe, da bo našel hitre in učinkovite rešitve, ki bodo zdravnikom in zdravstvenim delavcem prinesle ustrezno organizacijsko, kadrovsko in plačno politiko, državljankam in državljanom pa učinkovito javno zdravstvo, dostopno vsem pod enakimi pogoji. Spoštovani kandidat se je v preteklosti že izkazal kot dober menedžer v zdravstvu. Upamo, da nas kot dvajseti minister za zdravje Republike Slovenije ne bo razočaral.

V Poslanski skupini SAB predlogu kandidata za ministra za zdravje ne bomo nasprotovali. Hvala.

Hvala lepa.

Stališče poslanske skupine Demokratične stranke upokojencev Slovenije bo predstavil Branko Simonovič.

Izvolite.

Branko Simonovič

Hvala lepa za besedo, gospod podpredsednik. Lep pozdrav vsem prisotnim.!

Danes bomo odločali o imenovanju kandidata za ministra za zdravje in več kot očitno je, da ga ob potrditvi čaka težka naloga, in to v časovno omejenem okviru. Ker je kandidat Janez Poklukar v preteklosti pokazal, da je sposoben menedžer, od njega tudi v novi vlogi pričakujemo veliko. Pričakujemo konkretne rešitve, in to v času, ki je za zdravstvo pravzaprav najtežji doslej. Pričakujemo konkretne korake, ki bodo pripomogli k temu, da bodo državljani enakopravno dostopali do javnega zdravstva, brez predolgih čakalnih dob. Pričakujemo kvalitetne storitve, ki bodo vključene v košarico obveznega zdravstvenega zavarovanja. Skratka, pričakujemo učinkovito delovanje našega javnega zdravstvenega sistema, s katerim bodo zadovoljni tako uporabniki kot zdravstveni delavci.

V Poslanski skupini Desus smo ocenili, da je bila predstavitev gospoda Janeza Poklukarja na matičnem delovnem telesu ustrezna. Odgovoril je na vsa ključna vprašanja, seveda pa so Desus, kot upokojensko stranko, še posebej zanimale teme, ki se nanašajo na pereče probleme starejše populacije. Veseli nas, da je gospod Poklukar med ključnimi temami, ki zahtevajo takojšnjo proaktivno delovanje, prepoznal tudi dolgotrajno oskrbo. Za ureditev tega področja, se v Desusu zavzemamo že leta. Ocenjujemo, da kandidat prepozna tudi vse druge ključne teme, ki tarejo zdravstveni sistem in posledično uporabnike, na primer zagotovitev zadostnega števila zdravnikov na primarni ravni. Zelo konkretna in življenjska je namreč težava državljana, ki zboli, nato pa ugotovi, da je ostal brez osebnega zdravnika. Do takih situacij enostavno ne bi smelo prihajati.

Cilj, ki ga zasledujemo in smo ga vsi nekako prepoznali, je univerzalno široko dostopno javno zdravstvo. To je naše izhodišče, tudi ko govorimo o preoblikovanju dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Dejstvo je, da bo moralo biti zdravstvu v prihodnje namenjenih več sredstev, od ministra za zdravja pa se bo pričakovalo, da poišče rešitve tudi znotraj v smislu racionalizacije.

Poslanci Desusa predlaganega kandidata za novega ministra za zdravje doktorja Janeza Poklukarja podpiramo. Želimo mu, da bo kos nalogam, ki si jih je zadal, ter da bo upravičil zaupanje in zastopal interese javnega in dostopnega zdravstva. Hvala lepa.