23. redna seja

Mandatno-volilna komisija

17. 9. 2020

Besede, ki so zaznamovale sejo

Brez zadetkov.

Transkript seje

Ivan Hršak

Pričenjam 23. sejo Mandatno-volilne komisije. Vse članice in člane komisije, vabljene ter ostale prisotne prav lepo pozdravljam.

Na seji kot nadomestni članice in člani komisije s pooblastili sodelujejo: Marijan Pojbič nadomešča Anjo Bah Žibert, Jože Lenart – Braneta Golubovića, Jani prednik Matjaža Hana, Mojca Škrinjar – Daniela Krivca in Nata Brinovšek - Jožeta Tanka.

S sklicem seje ste prejeli naslednji dnevni red.

1. Predlog za imenovanje člana nadzornega sveta Slovenske tiskovne agencije.

2. Predlog za izvolitev v sodniško funkcijo na sodniško mesto okrajne sodnice na Okrajnem sodišču v Cerknici.

3. Predlogi za izvolitev v sodniško funkcijo na sodniška mesta okrajnih sodnikov in sodnic na Okrajnem sodišču v Ljubljani.

4. Predlogi za izvolitev v sodniško funkcijo na sodniška mesta okrajnih sodnic na Okrajnem sodišču v Ljubljani.

5. Predlogi sklepov o izvolitvi sodnikov porotnikov delovnih in socialnega sodišča.

6. Predlog sklepa o razrešitvi članice Sveta fundacije za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij v Republiki Sloveniji.

7. Določitev kandidacijskega postopka za imenovanje predsednika in članov Državne volilne komisije ter njihovih namestnikov.

8. Administrativne zadeve.

10. 9. 2020, ste prejeli predloga za razširitev dnevnega reda seje z naslednjima točkama in sicer:

4.a točka – Predlog za izvolitev v sodniško funkcijo na sodniško mesto okrožnega sodnika na Okrožnem sodišču v Novem mestu.

6.a točka – Predlog sklepa o sestavi in imenovanju predsednika, podpredsednika, članov in namestnikov članov preiskovalne komisije o zagotavljanju zaščitne opreme ter ukrepih inštitucij in nosilcev javnih funkcij za zajezitev širjenja bolezni COVID-19 od 1. 2. 2020 do odreditve predmetne parlamentarne preiskave.

Želi kdo v imenu svoje poslanske skupine predstaviti stališče o predlogih za razširitev dnevnega reda? Če ne, preidemo na glasovanje. Glasujemo o predlagani razširitvi dnevnega reda seje z novo 4.a točko. Glasujemo.

Kdo je za? (15 članov.) Kdo je proti? (Nihče.)

Ugotavljam, da je predlog sprejet.

Sedaj bomo pa glasovali še o predlagani razširitvi dnevnega reda seje z novo 6.a točko. Glasujemo.

Kdo je za? (14 članov.) Kdo je proti? (Nihče.)

Ugotavljam, da je predlog sprejet.

Nekatera gradiva za današnjo sejo ste prejeli v varovani predal v sistemu Udis, saj vsebuje osebne podatke, ki so varovani na podlagi zakona. V kolikor jih nameravate navajati oziroma v zvezi z njimi sprožati vprašanja, vas prosim za predhodno opozorilo, saj moram v takem primeru v skladu s 101. členom Poslovnika sejo zapreti za javnost.

Obveščam pa vas tudi, da smo danes zaradi jutrišnje izredne seje na zaprosilo predsednika odbora za zadeve Evropske unije, skrajšali termin naše seje in sicer imamo na razpolago termin do 12.30 ure in verjamem, da bomo v tem času sejo tudi dokončali.

Prehajamo na 1. TOČKO DNEVNEGA REDA – PREDLOG ZA IMENOVANJE ČLANA NADZORNEGA SVETA SLOVENSKE TISKOVNE AGENCIJE, KI GA JE DRŽAVNEMU ZBORU PREDLOŽILA VLADA.

Del gradiva je objavljen pri EPI, obrazložen predlog Vlade pa ste zaradi varstva podatkov prejeli v varovani predal v sistemu Udis. K tej točki dnevnega reda je vabljeno Ministrstvo za kulturo. Seje se udeležuje državna sekretarka na Ministrstvu za kulturo, dr. Ignacija Fridl Jarc, ki jo prav lepo pozdravljam.

Uvodna pojasnila; Zakon o Slovenski tiskovni agenciji v 1. in 2. odstavku 12. člena določa, da ima nadzorni svet STA 5 članov, pri čemer 4 člane imenuje Državni zbor na predlog Vlade in sicer enega člana izmed strokovnjakov za medije, enega člana izmed ekonomsko finančnih strokovnjakov, enega člana izmed pravnih strokovnjakov ter enega člana izmed strokovnjakov za informatiko. V skladu z 9. odstavkom 12. člena traja mandat članov 4 leta, z možnostjo enkratnega ponovnega imenovanja. Državni zbor je 3 od 4 članov nadzornega sveta imenoval 26. 9. 2019. Mandat jim je začel teči z dnem konstituiranja, 11. 12. 2019 in traja do 11. 12. 2023. Četrta kandidatka predlagana Državnemu zboru, v imenovanje s strani Vlade iz vrst pravnih strokovnjakov, je v času teka postopka v Državnem zboru kandidaturo umaknila, zato je morala Vlada ponoviti postopek izbora kandidata za enega člana nadzornega sveta STA, izmed pravnih strokovnjakov. Vlada na podlagi 2. odstavka 13. člena Zakona o Slovenski tiskovni agenciji za preostanek mandata nadzornega sveta STA Državnemu zboru predlaga, da za člana imenuje Radovana Cerjaka. Pogoji za člana nadzornega sveta STA so določeni v 4., 5. in 7. odstavku 12. člena zakona. Iz predloga Vlade izhaja, da je izpolnjevanje zakonskih pogojev preverila posebna komisija. Predlogu Vlade pa so priloženi tudi življenjepis in izjava predlaganega kandidata o izpolnjevanju pogojev iz 7. odstavka 12. člena zakona ter potrdilo o usposobljenosti za člane nadzornih svetov in upravnih odborov gospodarskih družb. V skladu s 3. odstavkom 13. člena Zakona o Slovenski tiskovni agenciji, Državni zbor imenuje člane nadzornega sveta z večino glasov vseh poslancev.

Želi predstavnica Ministrstva za kulturo predlog dodatno obrazložiti?

Prosim.

Ignacija Fridl Jarc

Predsedujoči, hvala za besedo. Spoštovane poslanke in poslanci, lepo pozdravljeni!

Menimo, da ste že temeljito obrazložili celoten postopek in dokumentacijo, ki je na razpolago. Torej ponavljam, Vlada predlaga Radovana Cerjaka, diplomiranega pravnika, delujočega na delovnem mestu odvetnik, ki ima tudi potrdilo o usposabljanju za člane nadzornih svetov in upravnih odborov in njegova vloga je bila popolna, vsa dokumentacija pa je v gradivu.

Zgolj toliko, če bo potrebno še kakšno dodatno pojasnilo pa v nadaljevanju.

Hvala lepa.

Ivan Hršak

Hvala lepa za to dodatno obrazložitev.

Za magnetogram še, da Luka, poslanec Luka Mesec po pooblastilu nadomešča dr. Mateja Tašnerja Vatovca.

Sedaj pa odpiram razpravo članic in članov Mandatno-volilne komisije. Želi kdo razpravljati?

Izvoli kolegica …

/izklopljen mikrofon/ Bojana Muršič.

Ivan Hršak

Bojana Muršič, ja. Izvoli.

Hvala lepa, predsednik za besedo.

Najprej iskrena hvala za predstavitev državni sekretarki, vendar na tem mestu moram povedat, da v gradivu, ki smo ga prejeli je postopek, bom rekla zelo ohlapno napisan oziroma celo zavajajoč. Zakaj to navajam; res je, četrta kandidatka, ki je bila izbrana izmed pravnih strokovnjakov, je tik pred sejo MVK 18. 9. 2019 odstopila oziroma umaknila svojo vlogo, zato je Vlada morala ponoviti postopek. Se pravi govorim o lanskem letu, 18. 9. in glede na to, da je bil postopek s strani te nove Vlade peljan 3. julija 2020, se mi je postavilo vprašanje, kaj se je dogajalo v tem času. Ali prejšnja vlada ni izpeljala postopka? Ampak prejšnja vlada je izpeljala postopek, to se pravi Šarčeva vlada in je objavila razpis v Uradnem listu 18. oktobra 2019. Ponavljam, razpis je bil objavljen v Uradnem listu.

To gradivo, ki smo ga mi prejeli s strani vlade, tega ne navaja. Zato na tem mestu res postavljam vprašanje, zakaj nas poslance zavajate z gradivom? V bistvu še nekako razumela, če bi bil ta razpis objavljen zgolj na neki spletni strani. Ne razumem pa tega, da se razpis objavi v Uradnem listu. Izpeljani so bili postopki. Izbrana tudi kandidatka, vendar do imenovanja na vladi ni prišlo, zaradi odstopa vlade. Tudi to razumem. Ne razumem pa, da tega ne navedete v gradivu oziroma me zanima ali je bil ta postopek sploh zaključen? Ali je vlada sprejela sklep, da se ponovi postopek? Ker to se mi pa res ne zdi korektno, kajti v enem letu od te zapolnitve četrtega kandidata, bi že zdavnaj postopki morali biti izpeljani.

Res apeliram na vlado, da nam poslancem dajejo korektne podatke, da postopke, če seveda ta kandidatka, ki je šla čez celotno sito, ki je pač obrazloženo oziroma ki ga celoten razpis zahteva, ni bila primerna za to vlado, da to obrazloži zakaj ne in daje bil postopek končan in se je začel nov postopek, ki je bil objavljen 3. julija 2020. In tudi seveda objavljen v Uradnem listu. Resnično je to nedopustno, kaj se dogaja, ne vem kam to pelje in res takšen postopek, ki je bil je zame nekorektno izpeljan. Zato o tem sklepu, ki ga pač predlagate, bom glasovala proti.

Ivan Hršak

Hvala. Besedo ima Violeta Tomić, izvolite.

Violeta Tomić

Hvala lepa. Slabo vas slišim zaradi maske verjetno, ki jo nosite.

Ja, kar je kolegica Bojana Muršič dejala popolnoma drži in kam to pelje, jaz bi rekla da pelje v totalitarni režim in popolno podrejanje medijev. Recimo bobu bob. Kandidat, ki ga predlagate nima prav nobenih oziroma ne ustreza pogojem, ki jih zahteva predstavnik nadzornega sveta STA. In zavedati se moramo, da je STA izjemnega pomena za objektivno poročanje in da po STA-ju tudi drugi mediji v Sloveniji povzemajo novice. Skratka, poleg zavajujočega postopka glede njega in gradiva, kot ga je prej omenila kolegica, pa ugotavljamo da predlagani kandidat Radovan Cerjak ne izpolnjuje pogojev, pa tudi ne etičnih meril za imenovanje za predstavnika, ustanovitelja v nadzornem svetu.

Menimo, da izmed zahtevanih karakteristik Cerjak ne izpolnjuje pogoja, da mora imeti kandidat vsaj 10 let delovnih ali pet let vodstvenih izkušenj, na področju, ki zagotavlja ustrezna znanja in izkušnje za opravljanje funkcije nadzora STA. Predvsem pa je sporna njegova politična zaznamovanost. Skratka, najprej je bil v Novi Sloveniji, zdaj vladajoči SDS in menimo, da v skladu s sedmim odstavkom 12. člena Zakona o STA, član nadzornega sveta STA ne more biti na tak način politično obeležen in kontaminiran z revanšizmom, kot je to vaš kandidat Radovan Cerjak.

Med drugim je zaslužen tudi za to, da Ljubljana nima več Titove ceste, nekaterim seveda se to zdi super. Vidim, ja. Javno izraža tudi nestrpne poglede do pravic manjšin, istospolno usmerjenih, do socialnih delavk, javno blati ugledne profesorje, dekane fakultet, častne meščane Ljubljane

Ivan Hršak

Kolegica Violeta, drži se točke dnevnega reda. Ne iti preširoko. Govorimo o kandidatu.

Violeta Tomić

Govorimo o kandidatu, opisujem njegove karakteristike. V čem je problem?