18. nujna seja

Odbor za obrambo

3. 9. 2020

Besede, ki so zaznamovale sejo

Brez zadetkov.

Transkript seje

Samo Bevk

Začenjam 18. nujno sejo Odbora za obrambo, ki je bila sklicana na podlagi 47. in drugega odstavka 48. člena Poslovnika Državnega zbora Republike Slovenije. Pozdravljam vse prisotne, posebej ministra za obrambo mag. Mateja Tonina, načelnika Generalštaba Slovenske vojske brigadirja Roberta Glavaša in ostale vabljene!

Dovolite mi, da vas obvestim, da je danes ob 15. uri sklicana žalna seja Državnega zbora v spomin na pokojnega bivšega predsednika Državnega zbora Republike Slovenije, gospoda Ferija Horvata. Zato bom sejo odbora ob 14.50 prekinil, seja odbora se bo nadaljevala 10 minut po končani žalni seji. / oglašanje v ozadju/

Opravičeno zadržanih ni. Na seji pa kot nadomestni člani s pooblastili sodelujejo: Rudi Medved nadomešča Marjana Šarca in Gregor Perič nadomešča Moniko Gregorčič.

Prehajamo na določitev dnevnega reda. S sklicem seje ste prejeli naslednji dnevni red:

Predlog zakona o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovenski vojski v letih 2021 do 2026, druga obravnava.

V zvezi s tem naj povem, da je Poslanska skupina Nove Slovenije – krščanski demokrati v torek 25. 8. 2020, na Odbor za obrambo naslovila zahtevo za sklic nujne seje Odbora za obrambo s točko dnevnega reda - Predlog zakona o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovenski vojski v letih 2021 do 2026.

V zahtevi odboru predlagajo, da odbor predlog zakona pripravi za drugo obravnavo na seji Državnega zbora v mesecu septembru letos. Poslanska skupina Levica je v torek 1. septembra 2020, na Odbor za obrambo naslovila predlog za umik točke dnevnega reda z 18. nujne seje Odbora za obrambo, v katerem na podlagi 64. člena Poslovnika Državnega zbora predlaga, da se z dnevnega reda 18. nujne seje Odbora za obrambo umakne 1. točka, to je Predlog zakona o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovenski vojski v letih 2021 do 2026, druga obravnava.

V zvezi s predlogom za umik točke dnevnega reda moram omeniti tretji odstavek 48. člena Poslovnika, ki pravi, nujna seja mora biti izvedena v štirinajstih dneh po vložitvi zahteve. Seja sklicana na podlagi zahteve, se lahko izvede po poteku tega roka, se prekine oziroma razprava ali odločanje preloži samo s soglasjem vlagatelja zahteve. Sprašujem predstavnika predlagatelja, ali se strinja, da se o predlogu umika opravi glasovanje. V kolikor se predlagatelj zahteve strinja, bom umik dal na glasovanje, sicer pa ne.

Prosim predstavnika predlagatelja. Kar iz… Prosim, da iz mesta zaradi magnetograma poveste stališče predlagatelja.

Andrej Černigoj

Se opravičujem. V imenu predlagatelja ne podpiramo, ne podpremo.

Samo Bevk

Se pravi, da ne podpirate…

Andrej Černigoj

Ja.

Samo Bevk

…da bi glasovali o predlogu umika. Se pravi, predlagatelj se ne strinja z umikom te točke iz dnevnega reda.

Ugotavljam, da se predstavnik predlagatelja ne strinja z glasovanjem, zato ne bom predlog umika dal na glasovanje. Ker v poslovniško – boste dobili – ker v poslovniško določenem roku nisem prejel drugih predlogov za razširitev oziroma za umik posameznih točk, je določen dnevni red seje kot ste ga prejeli s sklicem.

Izvolite, postopkovno imate 3 minute časa na razpolago.

Hvala predsedujoči.

Že takoj na začetku seje sem se prijavil za podajo postopkovnega predloga, da lahko artikuliram našo pobudo za umik točke o 780 milijonih za nabavo orožja. Zakaj? Slovenija je dejansko ogrožena. Slovenske bolnišnice ogroža podhranjeno financiranje v času epidemije, ki ga Vlada ne odpravlja. Starejše ogroža manko, 10 tisoč postelj v domovih za starejše, mlade pa manko stanovanj. Kako se Vlada sooča s temi izzivi? Tako da kupuje orožje, oklepnike in topove. Ne preseneča torej, da slovenska javnost odločno nasprotuje nakupom orožja, ker bo vsak cent za orožje, verjetno ameriško orožje, za delovanje izven meja Slovenije, ne za obrambo naše domovine, pomenil en cent pa en evro manj za investicije v dejanske družbene podsisteme, ki jih krvavo potrebujemo, na prvem mestu slovensko javno zdravstvo, ki nas je čez zadnjo epidemijo tudi pripeljalo. Vlada na vse te kritike, na to zavračanje javnosti odgovarja z izogibanjem javni razpravi in s tem, da poskuša po hitrem postopku stisniti skozi državnozborsko proceduro zakon, ki 780 milijonov evrov sredi gospodarske krize zakon, ki 780 milijonov evrov, sredi gospodarske krize, namenja orožju, bodočemu, staremu železu, za delovanje izven meja Republike Slovenije.

Tako je minister Tonin ob naši pobudi za sklic referenduma, ki smo jo predložili v Levici, najprej dejal, da se javne razprave ne boji, potem je bila pa takoj sklicana današnja seja. Hkrati ta formalna javna razprava, na katero se predlagatelji sklicujejo, je dejansko trajala borih, nekaj, dni, ob tem pa je ministrstvo gospoda Tonina, vseskozi skrivalo vse podatke. V Levici smo na ministrstvu v zvezi z nabavami 780 milijonov orožja, predložili več poslanskih vprašanj. Tudi po 2 meseca so ta vprašanja ostala neodgovorjena.

Veste, predsedujoči, kdaj smo jih začeli v Levici dobivati - torej, odgovore? Pol ure pred začetkom današnje seje. Skratka, Vlada in Ministrstvo za obrambo se izogiba javni razpravi, hiti z sprejemanjem zakona, skriva podatke, krši vsa poslovniška določila in seveda je edino primerno, da se točka, ki jo želi danes koalicija sprejeti, torej, da se zakonsko nameni 780 milijonov za orožje, namesto za zdravstvo, za šolstvo, za skrbstvo starejših, stisne po hitrem postopku skozi državnozborsko proceduro. To ni prav, to se ne sme zgoditi mimo javnosti, to se ne sme zgoditi mimo javne razprave in zato predlagamo tudi umik točke.

Samo Bevk

Ja, hvala lepa.

Torej, prehajamo na 1. TOČKO DNEVNEGA REDA - PREDLOG ZAKONA O ZAGOTAVLJANJU SREDSTEV ZA INVESTICIJE V SLOVENSKI VOJSKI V LETIH 2021 DO 2026, ki ga je Državnemu zboru v obravnavo predložila Vlada in je objavljen na spletnih straneh Državnega zbora. Državni zbor je na zahtevo skupine poslank in poslancev, s prvopodpisanim dr. Matejem T. Vatovcem, na 43. izredni seji, ki jo je zahtevala skupina poslancev, s prvopodpisanim Jožefom Horvatom, 16. julija 2020 opravil splošno razpravo in sklenil, da je predlog zakona primeren za nadaljnjo obravnavo.

Kot gradivo, objavljeno na spletnih straneh Državnega zbora ste prejeli: Zahtevo Poslanske skupine Nove Slovenije – krščanski demokrati za sklic nujne seje Odbora za obrambo z dne 25. 8. 2020, Predlog Poslanske skupine Levica za razpis posvetovalnega referenduma o sprejemu Predloga zakona o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovenski vojski v letih 2021 do 2026 z dne 24. 8. 2020, Predlog Poslanske skupine Liste Marjana Šarca za sklic javne predstavitve mnenj o Predlogu Zakona o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovensko vojsko v letih 2021 do 2026 z dne 2. 9. 2020, Mnenje Zakonodajno-pravne službe z dne 2. septembra 2020, Mnenje Komisije Državnega sveta za državno ureditev z dne 3. 9. 2020 in amandma Poslanskih skupin koalicije SDS, SMC, NSi in Desus z dne 3. septembra 2020.

K točki so bili vabljeni: mag. Matej Tonin; minister za obrambo, brigadir Robert Glavaš; načelnik Generalštaba Slovenske vojske, Državni svet, Zakonodajno-pravna Služba, Urad predsednika Republike, Kabinet predsednika Vlade. V poslovniškem roku so kot rečeno amandma vložile Poslanske skupine koalicije SDS, SMC, NSi in Desus.

Preden pričnem z drugo obravnavo predloga zakona, mi dovolite, da vas obvestim, da je Poslanska skupina Liste Marjana Šarca v sredo, 2. 9. 2020, na Odbor za obrambo naslovila predlog za sklic javne predstavitve mnenj, o p

Predlogu Zakona o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovensko vojsko v letih 2021 do 2026. Poslanska skupina LMŠ tudi predlaga, da se za pripravo in izvedbo javne predstavitve zagotovi dovolj časa, ter da se opravi v veliki dvorani Državnega zbora.

Zdaj, po navodilih generalne sekretarke, glede spremembe načina glasovanja na sejah delovnih teles, morajo imeti poslanke in poslanci s seboj identifikacijsko kartico. Zato vas sprašujem, spoštovane kolegice in kolegi, ali imate identifikacijsko kartico za izvedbo glasovanja? Jaz sem jo ravnokar dobil. Se pravi, da imate, ste bili bolj pozorni od mene. Hvala lepa. Zato v zvezi s tem… /izključen mikrofon/ Zato v zvezi s tem dajem na glasovanje naslednji predlog sklepa: »Odbor za obrambo bo na podlagi 46. člena Poslovnika opravil javno predstavitev mnenj o predlogu zakona o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovenski vojski v letih 2021 do 2026.« Glasujemo. …/oglašanje iz klopi/ Postopkovno? Dva sta se javila. Kdo ima predstavnikov Levice…? Vodja poslanske skupine izvolite.

Spoštovani predsednik, mene samo zanima, če ni razprave o predlogu sklepa in stališč poslanskih skupin? Tako da bi rad, da mogoče najprej opravimo razpravo o tem, pa potem gremo na glasovaje. Mislim, da bi bilo to poslovniško bolj skladno.

Samo Bevk

Jaz mislim, da lahko opravimo razpravo o sklepu za predlog, da se opravi javna predstavitev mnenj. Tako da, če želi kdo o predlogu Liste Marjana Šarca razpravljati… Predlagatelj, izvolite. Kolega Medved.

Rudi Medved

Hvala lepa, predsednik. Seveda mi glede na vsa dosedanja opozorila, svarila, da gre pri tem predlogu zakona bolj ali manj resnično za skakanje na glavo v prazen bazen in predvsem za bolj ali manj piar akcijo obrambnega ministra. Ob vseh teh opozorilih, da bi bila potrebna tudi malce širša razprava o tem, seveda, obrambni minister ob tem, ko se ne izogiba tej razpravi, pohiti in želita zakon spraviti skozi proceduro, še celo pred sprejetjem rebalansa proračuna, kar je pa sploh nepojmljivo v situaciji, ko od prve obravnave tega zakona, ko smo opozarjali, da je pravzaprav popolnoma odveč, ker tudi če bo sprejet bo v razmerah v kakršnih smo se znašli ne samo, ampak praktično cel svet, da bo to popolnoma neizvedljivo, je vendarle obrambni minister prepričan, da bo lahko ob 4,2 milijardnem primanjkljaju v letu 2020, izpeljal za 780 milijonov investicij v slovenski obrambni sistem v prihodnjih šestih letih. Nam se je že ob prvi obravnavi porajal dvom v neki drugi situaciji. V situaciji velike konjunkture je Vlada Marjana Šarca naredila načrt posodabljanja slovenskega obrambnega sistema in investicij v Slovensko vojsko, vendar, poudarjam, v času konjunkture pristopila relativno konservativno in previdno, tako pač kot je bilo pričakovati, da bo proračun Republike Slovenije to tudi zmogel. In za leto 2020 zvišala sredstva za obrambni sistem za cirka 40 milijonov. V teh šestih mesecih odkar obrambni minister vodo ta resor mu je uspelo izgubiti 31 milijonov, torej praktično vse, kar je Vlada Marjana Šarca primaknila k obrambnemu proračunu, je izgubil vsega v šestih mesecih, ob tem, da je seveda izgubil tudi več deset vojakov iz sestave Slovenske vojske. Torej, ta piar akcija očitno ni zalegla in celo nek kontra učinek očitno ima, saj tudi v sami Slovenski vojski ne verjamejo, da je ta načrt investicij sploh izvedljiv. In ker nobeno še tako dobronamerno svarilo ne zaleže, pač pa takoj dobimo očitek, da smo za razgradnjo slovenskega obrambnega sistema, kar je seveda popolni nonsens, če je Vlada Marjana Šarca v preteklem letu dvignila obrambni proračun in seveda to pomeni tudi potem, da smo proti in za razgradnjo same države Slovenije, to so torej takoj očitki čim nek glas razuma nekje posvari, da je politika, ki jo vodi obrambni minister, zgrešena in ne bo pripeljala do želenega cilja. Nenazadnje kdo razgrajuje obrambni sistem ali tisti, ki je za leto 2020 predvidel zvišanje sredstev za Slovensko vojsko ali tisti, ki je zdaj ta sredstva pobral. In tudi to populistično namigovanje, da v primeru, da ta zakon ne bo šel skozi parlamentarno proceduro, pa celo za prevoz novorojenčkov ne bo helikopterjev, to je zares populistično izražanje nevredno ministra, pozablja, da bi te helikopterje lahko minister v letu 2020 že kupil, saj je denar za to zagotovila prejšnja Vlada, pa tega ni storil, v iskanju izgubljenih tovornjakov na carini pri Postojni je pozabil na helikopterje in ker realizacije ni bilo mu je finančni minister preprosto ta denar pobral in naivno je pričakovati, da bo v letu 2021 lahko ta izgubljena sredstva nadomestil, vemo kako že sicer funkcionira državni proračun v razmerah recesije, ki je praktično, tukaj pa še posebej. Zato mislimo v Listi Marjana Šarca in jaz upam, da boste temu predlogu prisluhnili tudi ostali, da je treba malo potegniti ročno zavoro, se osredotočiti na situacijo v kateri smo se znašli. Iz tega vztrajanja ministra je videti kot da sploh ne razume, da smo sredi in da nekako še nismo premagali te epidemije, da bo ta epidemija še zahtevala odrekanja, da smo šele na začetku tega kar nas predvsem v gospodarskem smislu še čaka, da je torej čas, da potegnemo zavoro, pa naj poleg politike o prihodnosti in načrtih razvoja slovenskega obrambnega sistema spregovori tudi stroka in širša javnost. Ne samo naši volivci, kot je nedavno izrekel predsednik Vlade, ker po njegovem obstajajo samo naši volivci javnost pa ne, mi pa menimo, da razvoj obrambnega sistema zadeva vse državljane in državljanke te države, da bi politika morala poslušati tudi glas stroke in zainteresirane javnosti in ravno zaradi tega predlagamo to javno predstavitev mnenj, od tu pa potem izpeljemo nadaljnje načrte razvoja slovenskega obrambnega sistema. Hvala lepa.